INTERIOR CORNER: VENISSA Wine Resort

Wstępując na ląd niewielkiej, włoskiej wyspy Burano, uderza Cię kolor tutejszej zabudowy i woń ziół. Krwista czerwień, błękit, pomarańcz, biel – tutejsze budynki wprost kipią energią i blaskiem. Oszołomienie tego nietypowego otoczenia może przyćmić jeden z największych skarbów nie tylko samej wyspy, ale również całej Wenecji. Zaledwie jeden drewniany mostek dzieli wyspę Burano z Mazzorbo, w której mieści się jedyna w całej Wenecji winnica. Toskańska aura w mieście wodnych kanałów? Tak, to jest możliwe, a na dokładkę mam dla Ciebie niebiański smak wina jedynego na świecie, które wygląda jak białe, a smakuje jak czerwone z domieszką soli…

W tym miejscu czas płynie zdecydowanie wolniej. Jeśli przed snem uchylisz okno, o poranku powita Cię zapach świeżej lawendy pobudzonej do życia łagodną rosą… Schodząc drewnianymi schodami na śniadanie miniesz kota Nicoletta, jednego z mieszkańców winnicy. Zabierając się do śniadania nie umknie Twojej uwadze świeżo wypieczony Croissant, kątem oka dostrzeżesz nawet piekarzy pracujących nad jego perfekcją. To nie jest ten smak, który tworzy się przez 35 minut. To 36 godzin pracy nad ciastem, smakiem, konstrukcją każdej z miliona warstw ciasta francuskiego dla jednego rogalika. Obok cappuccino zawita kieliszek prosseco (w końcu jesteś we Włoszech!) a przy odrobinie szczęścia skosztujesz go zamiast wylać na kamienną posadzkę pod wpływem ekscytacji od ilości smakowitości. Wspomniałam już, że śniadanie zjesz w słonecznym ogrodzie z którego rozpościera się widok na rozległą winorośl?

MAGIA NATURY

Na wyspie Mazzorbo, gleba zajmuje zaledwie 8% powierzchni. Pomimo to, winorośl znalazła tu magiczną równowagę między żyznością gleby, a  ciągłym zagrożeniem ze strony soli i wody.

DORONA

Kwintesencją każdej winnicy jest oczywiście smak. Nie inaczej jest i tym razem. Dorona – odmiana nazywana inaczej ,,Złotymi winogronami”, znana mieszkańcom od wieków, dziś jest praktycznie nieosiągalna we Włoszech. Wszystko przez upływ czasu i trudny teren. Zaledwie pojedyncze szczepy uchowały się w klasztorach i tutejszych ogrodach warzywnych. Pewnego dnia, spotkanie eksperta białego wina Desiderio Bisola z Roberto Cipresso – ekspertem czerwonego wina, zaowocowało produkcją wina białego, wyprodukowanego zgodnie z regułami wielkich czerwieni z dbałością o najmniejsze detale, w celu wydzielenia aromatów i kolorów. W ten sposób powstało wino smakujące bogactwem czerwonego, o barwie białego, krystalicznie czystego wina. W smaku wyczujesz między innymi orzechy, świeże zioła, szafran, nutę lawendy, a nawet miód.

Nie tylko zawartość produkowana przez Venissę jest wyjątkowa. Każda butelka autorskiego wina jest ręcznie produkowana na wyspie Murano, słynącej z produkcji szkła, opisywana i co najważniejsze – jest opatrzona plastrem szczerego złota, delikatnie prasowanego i nakładanego przez artystów szklanej profesji.

Wino jest unikatowe – produkowane w ilości zaledwie 3000 butelek rocznie. Możesz je znaleźć w najlepszych restauracjach (my dostrzegliśmy ją podczas kolacji w Danieli Bistro – wspaniałej restauracji Hotelu Danieli w sercu Wenecji) ale jeśli będziesz mieć szczęście, możesz zamówić ją także online, w dowolne miejsce na świecie. Jeśli chcesz sprawdzić, kliknij tutaj >>>

OTWARTA DROGA DO SZTUKI

Każdego roku Venissa daje młodym artystom szansę pokazania sztuki na terenie winnicy. Oznacza to dosłownie spacer pomiędzy światowymi rzeźbami, które ukryte są w bujnym ogrodzie Venissy. Aktualnie możemy podziwiać wystawę Carole A. Feuerman, która jest ściśle związana z festiwalem Biennale. Na uwagę zasługuje każdy element sztuki Carole, jednak szczególnie urzekający jest „Miniature Tree” niewielka figurka pokryta warstwą imitującą lustro, co niewiarygodnie komponuje się z otaczającą ją zielenią traw oraz twarz Matteo w złotym czepku – idealne wręcz odbicie postaci najmłodszego dziedzica Venissy. Carole uznawana jest za pionierską postać w świecie hiperrealistycznej rzeźby. Razem z Hansonem i De Andreą Feuermanem jest jednym z trzech artystów, którzy rozpoczęli w późnych latach siedemdziesiątych hiperrealizm, tworząc rzeźby przedstawiające modele w sposób naturalny, przypominający prawdziwe życie, czym skutecznie umocniła swoje miejsce w historii sztuki.

To, co w tym miejscu jest najbardziej magiczne to lokalizacja – pośrodku kanałów, rozległej zatoki mieści się jedyna w tym rejonie Włoch winnica. Zobacz film >>>

..

 

.