ROYAL WEDDING – Sekret najpopularniejszej Panny Młodej

Nastał wreszcie najważniejszy dla Brytyjczyków dzień tego roku, niemniej wyczekiwany również przez cały Świat. Za sprawą licznych skandali stojących za nową księżną Sussex, do ostatniej chwili jej ślub z Księciem Harrym był sporą niewiadomą. Dzisiejszy dzień markuje kolejny duży krok w kierunku modernizacji brytyjskiej rodziny królewskiej i to za sprawą samej Meghan Markle. 

KIM JEST KSIĘŻNA SUSSEX

Przez ciemne, plotkarskie chmury piętrzące się nad księżną łatwo było pominąć jej osobowość i to, kim właściwie jest wybranka Harrego. Od 2016 roku Markle, globalna ambasadorka World Vision Canada, podróżowała z ramienia organizacji do Rwandy w ramach kampanii Clean Water. W Indiach uświadamiała kobiety o ich prawach. Jako zdeklarowana feministka działała na rzecz kobiet z ONZ.

Kobiety powinny zasiąść przy okrągłym stole, gdzie podejmuje się najważniejsze decyzje. Nie potrzebują specjalnego zaproszenia. A jeśli stołu nie ma, muszą stworzyć własną przestrzeń dyskursu. Globalne zmiany nie mogą wydarzyć się bez kobiet” – przemawiała w Dzień Kobiet trzy lata temu.

Z dyskryminacją kobiet Markle walczyła już w wieku 11 lat. Oburzona reklamą telewizyjną, w której pokazano, że zadaniem kobiety jest „bitwa o czyste patelnie”, napisała list do ówczesnej Pierwszej Damy USA, Hillary Clinton, z prośbą, żeby wsparła jej żądanie o zmianę „bitwy amerykańskich kobiet” na „ogólnoamerykańską bitwę”. Jej drugą najważniejszą misją było zwalczanie rasizmu. Jako że sama w dzieciństwie czuła się odrzucona, teraz stara się pomagać w oswajaniu inności.

Urodzona 29 lipca 1981 roku w Los Angeles córka Dorii Loyce Ragland i Thomasa Markle’a, którzy poznali się na planie telenoweli „General Hospital” (on zajmował się oświetleniem, ona była asystentką makijażystki), po ojcu odziedziczyła piegi, a po matce wielkie ciemne oczy. Jej skóra to doskonałe połączenie kawy z mlekiem.

Mieszkaliśmy w białej dzielnicy, więc moja mama o karmelowej karnacji była uważana za moją nianię”.

Gdy w szkole Meghan miała w tabelce zaznaczyć, czy jest biała, czarna, pochodzi z rodziny azjatyckiej, czy latynoskiej, nie wiedziała, co zrobić, bo jej biało-czarna tożsamość nie wpasowała się w żadną kategorię. Po powrocie do domu opowiedziała ojcu o poniżającym dla małej dziewczynki doświadczeniu obcości. Wspomina, że nigdy wcześniej, ani później nie widziała go tak wściekłego. Nie chciał pozwolić, żeby instytucja decydowała o tym, jak ma czuć się jego córka. Poradził jej, żeby następnym razem narysowała własny kwadracik, z opisem odpowiadającym temu, jak się czuje.

TOŻSAMOŚĆ W DOBIE XXI WIEKU

Problemy z określeniem swojej tożsamości Meghan miewała jednak także później. Po dyplomie z teatru i stosunków międzynarodowych, zdobytym na Northwestern University, zaczęła karierę aktorki. Nie byłam wystarczająco czarna, żeby grać role dla czarnych, ani biała do ról białych kobiet. Jako etniczny kameleon nie dostawałam ról – pisała w tekście dla magazynu kobiecego. Dorabiała, kaligrafując m.in. zaproszenia na śluby (ta umiejętność może jej się teraz przydać), aż do momentu, w którym wygrała castingu do serialu „SUITS”. Grana przez nią prawniczka Rachel Zane była równie wygadana, co nienagannie ubrana, nieustępliwa, piękna, asertywna, seksowna. Nie dało się jej nie lubić. Lubiła ją sama Meghan, która dzięki swojej postaci mogła pokazać się taką, jaką jest – nowoczesną kobietą, która nic sobie nie robi z ograniczeń patriarchalnej rzeczywistości.

Jestem aktorką, pisarką, redaktor naczelną bloga The Tig (od włoskiego wina Tignanello), całkiem niezłą kucharką i fanką odręcznych liścików” – mówiła o sobie.

ZŁAMANIE KRÓLEWSKICH KONWENANSÓW

Silny feminizm i niezależność Meghan pomimo licznych argumentów stojących za nazwijmy to prawością jej wystąpień nie są wystarczające. Dla wielu pozostanie jedynie marionetką w szeregach królewskiej arystokracji, suto żyjącą za plecami swojego męża. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na drobny szczegół mający miejsce podczas ceremonii ślubnej w katedrze Św. Jerzego. Księżna Sussex jako pierwsza w historii nie ślubowała swojemu mężowi uległości i posłuszeństwa, w najsilniejszy sposób manifestując tym swoją niezależność. 

Być może zatem będziemy świadkami przełamu w tak rygorystycznej, królewskiej etykiecie, która ustępując drogę osobie spoza rodziny królewskiej, będzie niosła również walkę o głoszone przez Meghan wartości? Z pewnością zweryfikuje to czas.

 

 „Na szpilkach też można walczyć o równouprawnienie
Meghan Markle

 

Fot. Getty Images