Żywienie zwierząt hodowlanych. Zalety młóta browarnianego.

Analiza chemiczna młóta browarnianego wykazuje, że jest to doskonała pasza treściwa o dużej zawartości cennego białka. Młóto browarniane powstaje w procesie odfiltrowania zacieru podczas produkcji piwa. Do karmienia zwierząt hodowlanych stosuje się młóto pozyskane z wytwarzanego piwa pils. Pasza pozyskiwana podczas produkcji ciemnego piwa ( Lagerów) nie jest tak chętnie zjadana przez zwierzęta. Młóto jest wykorzystywane przede wszystkim przy żywieniu bydła i trzody chlewnej. Czym dokładnie charakteryzuje się młóto browarne i dlaczego warto je stosować w swojej hodowli?

Co zawiera młóto?

  • Świeże młóto zawiera około 75% wody, dlatego należy je wykorzystać w przeciągu maksymalnie 3 dni. Dobrym sposobem na przedłużenie trwałości tej paszy jest jej założenie i trzymanie w pryzmach. Lepiej jednak nie podawać zwierzętom świeżego młóta, ponieważ jest przyczyną biegunek i kłopotów z układem trawiennym.
  • Młóto jest bogate w sole mineralne, mikro i makro.
  • Zawiera także witaminy z grupy B, A i E.
  • Szczególnie ważnym składnikiem młóta browarnianego jest białko, które tylko w 45% rozpuszcza się w żwaczu, obniżając tym samym mocznik w mleku. Około 85% białka z tej paszy jest rozpuszczana w jelicie cienkim.

Prawidłowo funkcjonujące przedżołądki są decydującym czynnikiem zdrowia krów. Młóto sprzyja zdrowiu żwaczy, pomaga je chronić przed kwasicą i chorobami takimi jak na przykład laminitis.

Dlaczego warto wybrać młóto browarniane?

Młóto stanowi doskonały dodatek białkowy do pozostałych pasz, poprawiając ich smakowitość. Oznacza to, że pasza jest chętnie zjadana, co z kolei przekłada się na szybszy wzrost zwierząt hodowlanych, podwyższa ilość produkowanego mleka o co najmniej 10-12 procent oraz obniża koszty produkcji mleka i mięsa. Młóto nie bez powodu nazywane jest paszą mlekopędną.

Dawkowanie młóta browarnianego:

  • Optymalna dzienna dawka dla krów w laktacji to 6-8 kilogramów młóta na sztukę dziennie. Wysokowydajnym krowom można zwiększyć tę dawkę do 12 procent. Największe korzyści przynosi żywienie młótem w początkowym i środkowym etapie laktacji.
  • Dla bydła opasowego podaje się 2 do 3 kilogramów młóta na każde 100 kg masy ciała zwierzęcia.
  • Młode sztuki powinny dostawać około 8 kilogramów tej paszy.
  • Młóto należy stosować, jako dodatek do kiszonek lub traw, odznaczających się niższym poziomem białka. Może być też wykorzystywane w zastępstwie pasz objętościowych, kiedy ich dostępność jest mocno ograniczona.
  • -Przekraczanie dozwolonych dawek prowadzi i przekroczenie norm powyżej limitów dziennych skutkuje obniżeniem poziomu tłuszczu w mleku, powoduje problemy w okresie okołoporodowym oraz obniża wskaźniki płodności.

Przechowywanie młóta:

Młóto wyrabia się głównie w okresie wiosennym i letnim. Paszę należy zatem zakupić w okresie największej dostępności i zakisić ja na zimę. Aby zapewnić sobie stałe dostawy i tym samym uchronić się przed wzrostem cen można podpisać z producentem umowę na regularne dostawy. Młóto należy konserwować poprzez metodę suszenia ( do 13% ) i przechowywać w silosach lub opakowaniach Big Bag. Można też je zakiszać w rękawach lub belach cylindrycznych. Sposób ten daje najlepszej jakości produkt, nie generując dużych strat. Suchą masę można zwiększyć dodając otręby i suche wysłodki. Zakiszone młóto należy trzymać w pryzmach i silosach poziomych.
Dodatki paszowe z młótem są dostępne na rynku prosto od producentów. Pamiętać należy, że polska Kompania Piwowarska i należące do niej browary nie prowadzą sprzedaży osobom indywidualnym, jedynie firmom, które stają w przetargach.