Pomoc psychologiczna na wagę złota

geralt / Pixabay

Dla każdego człowieka życie pisze różne scenariusze. Pewne doświadczenia, przeżycia mogą pozostawić w naszej psychice trwały ślad. Pęd życia i zmiany są tak intensywne, że czasami mamy ochotę się poddać. Czujemy się bezsilni, bezradni i samotni z naszymi problemami. Pojawiają się pierwsze objawy depresji, zniechęcenia i wypalenia życiowego. Pomoc doświadczonego psychologa lub psychiatry jest wówczas na wagę złota. Nie zawsze sami uporamy się z naszymi problemami.

 

Może być nam potrzebna pomocna dłoń, która wskaże nam drogę do wyjścia z labiryntu problemów. W Polsce osób zmagających się z depresją i cierpiących na różne zaburzenia psychiczne jest coraz więcej. Brakuje miejsc, w których można byłoby otrzymać nieodpłatną pomoc psychologiczną lub wykonać konsultację psychiatryczną. Poradnie zdrowia psychicznego współpracujące z NFZ nie są w stanie zapewnić szybkiej pomocy wszystkim pacjentom, a nie każdy człowiek w kryzysie emocjonalnym będzie szukał pomocy na izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego. Powstaje coraz więcej prywatnych gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych. Uzupełniają one w pewnym stopniu deficyt punktów pomocy psychologicznej. Społeczeństwo w coraz większym stopniu będzie potrzebowało wsparcia psychologicznego. Pocieszające jest to, że władze zdają się dostrzegać ten problem. Wdrażany jest obecnie pilotażowo program powołujący do życia centra zdrowia psychicznego.

 

Jego zasięg jest jednak wciąż zbyt mały, aby mówić o pełnym zabezpieczeniu potrzeb w tym zakresie. Bez łatwo dostępnej pomocy psychologicznej coraz trudniej nam będzie funkcjonować w dzisiejszym świecie. Fachowa porada lub odpowiednio dobrana terapia psychologiczna w skrajnych przypadkach może uratować nam życie. Warto przełamać wewnętrzny lęk lub obawy przed skorzystaniem z takiej pomocy. Zachęcają do tego liczne kampanie społeczne. Przykładem jednej z nich może być dość szeroko rozpowszechniona kampania pt. „Twarze Depresji”, która miała już kilka edycji. Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia może potrzebować pomocy psychologicznej. Ważne jest, aby nie bać się wówczas sięgać po pomocną dłoń, którą podać nam może psychoterapeuta.

 

hurtownia-zanglii.pl