Terapia uzależnienia od narkotyków

rebcenter-moscow / Pixabay

Niektórzy twierdzą, że nie ma na świecie gorszego uzależnienia niż uzależnienie od narkotyków. Niszczy ono zdrowie, psychikę uzależnionej osoby, jej kontakty z bliskimi jak i z całym społeczeństwem. Nierzadko powoduje też konflikty i tragedie w każdej dziedzinie życia. Osoby chore często są zadłużone, skłócone z rodziną i przyjaciółmi, zagubione i samotne, a mimo to wciąż i wciąż pragną nowej dawki narkotyku.

Jak powstaje uzależnienie

Najbardziej tragiczne w uzależnieniu jest to, jak łatwo można do niej doprowadzić. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że przez jednorazowe przygody z próbowaniem narkotyków na imprezie, przez brak odmowy, gdy częstują ich znajomi, robią krok ku uzależnieniu. Dzieje się tak zwłaszcza gdy narkotyki traktowane są przez nich jako sposób na ucieczkę od problemów. Szczególnie szybko uzależnienie następuje w przypadku narkotyków takich jak amfetamina, heroina, kokaina. Wszystkie one też bardzo szybko wyniszczają organizm. Jednak można w porę przerwać łańcuch tych niekorzystnych zmian i wyleczyć się.

Leczenie w ośrodku zamkniętym

W sytuacji, kiedy uzależnienie całkowicie wymyka się poza kontrolę, najlepszą pomocą są zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków. W takich miejsca, przy całkowitym oderwaniu od codzienności, można znaleźć spokój, porady psychologiczne, skuteczną terapię i przede wszystkim możliwość zregenerowania zaniedbanego organizmu. Niektórzy twierdzą, że od pobytu w takich miejscach zaczęli dopiero prawdziwe i świadomie żyć.