Sposoby na zmęczenie. Natura przychodzi z pomocą.

marusya21111999 / Pixabay

Zmęczenie jest najczęstszą skargą słyszaną w gabinetach lekarskich. Jest to „normalne”, gdy wiąże się z okresem intensywnej pracy, stresu lub krótkich nocy. W takich przypadkach wystarczy dobry odpoczynek w nocy lub wakacje, aby wyzdrowieć. Kiedy jednak zmęczenie zapada i staje się chroniczne, warto zadać sobie pytanie, co je powoduje.

Jakie są różne formy zmęczenia?

Ogólnie rzecz biorąc, zmęczenie jest często trudne do opanowania. W zależności od przyczyn można wyróżnić różne rodzaje zmęczenia:

Zmęczenie jest zjawiskiem fizjologicznym, które wynika z nadmiernej aktywności fizycznej lub psychicznej i kończy się w spoczynku.
Astenia to uczucie anormalnego, spontanicznego luzowania, poza wszelkim wysiłkiem i nie ustawania w spoczynku. Często jest to ekspresja wirusa, alergia lub jakakolwiek inna choroba, która wymaga dokładnego badania lekarskiego.
Przewlekłe zmęczenie to takie, które rozwija się od ponad 6 miesięcy bez zidentyfikowanej przyczyny i w którym często występują niedobory mikroelementów. Poszukiwanie niedoborów mikroelementów odżywczych, wirusów, analiza jakości snu lub wykrywanie zaburzeń w zegarze biologicznym, pozwalają na identyfikację przyczyn.

Zmęczenie: jak sobie radzić – naturalne rozwiązania

Sen, nieodzowny sprzymierzeniec.
Sen stanowi jedną trzecią naszego życia. Jego psychiczne i fizyczne funkcje regeneracyjne stają się coraz lepiej znane. Rzeczywiście, w ostatnich latach odkrycia nasiliły się i pokazały, że brak snu zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe, wpływa na produkcję hormonów, a także na pamięć i nastrój. Przyczyny złej jakości snu mogą być wielorakie. W szczególności zespół bezdechu sennego występuje u połowy mężczyzn i jednej czwartej kobiet w wieku od 40 do 85 lat.
Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma bezdech, co powoduje chroniczne zmęczenie i senność. Trudności instytucji zdrowotnych w badaniu tej patologii skłoniły CHUV i UNIL w Lozannie do opracowania specjalnego testu oceniającego ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Test ten, nazywany “NoSAS Score”, dostępny również w aplikacjach mobilnych i internetowych, daje rzetelną odpowiedź na 5 pytań dotyczących ryzyka wystąpienia bezdechu sennego u pacjenta.

sposoby na zmęczenie

Mikroelementy.

Mikroelementaryka bada wpływ mikroelementów (witamin, minerałów, pierwiastków śladowych, niezbędnych kwasów tłuszczowych itp.) obecnych w naszej diecie na zdrowie. Tak więc 2 hipotezy dotyczące deficytów żywieniowych mogą wyjaśnić chroniczne zmęczenie. Żelazo, magnez i koenzym Q10 odgrywają ważną rolę w produkcji energii:
Magnez jest kluczowym pierwiastkiem śladowym w transformacji energii na poziomie komórkowym. Jest to niezbędny czynnik do przekształcenia cukrów i tłuszczów w energię, która może być wykorzystana przez mięśnie. W związku z tym brak magnezu ograniczy ilość dostępnej energii, a także będzie miał wpływ na wydajność intelektualną. Ważne jest, aby wiedzieć, że 7 na 10 osób ma niewystarczające spożycie magnezu. Aby uniknąć braków, należy skoncentrować się na niektórych rodzajach żywności, takich jak zielone warzywa i suszone owoce, które są szczególnie bogate w magnez. Zboża pełnoziarniste, owoce morza i soja są również dobrym źródłem magnezu.
Żelazo bierze udział w wielu funkcjach biologicznych, w tym pozwala czerwonym krwinkom transportować tlen w organizmie. Jednak mięsień, który jest słabiej dotleniony, prowadzi do zmęczenia fizycznego. Najlepszym sposobem na wypełnienie na żelazo jest preferowanie niektórych mięs (kaszanka, wątroba i wołowina), soczewicy i szpinaku.
Jedzenie pokarmów bogatych w żelazo to za mało. Aby łatwiej przyswajać żelazo, wskazane jest spożywanie witamin, zwłaszcza witaminy C, którą w dużych ilościach można znaleźć w niektórych owocach i warzywach, takich jak acerola, czarna porzeczka, truskawka, cytryna, rzepa, papryka czy brukselka.
Koenzym Q10 odgrywa również rolę w chronicznym zmęczeniu. Interweniuje ona bezpośrednio w komórkach, na mitochondriach, których główną funkcją jest dostarczenie energii niezbędnej do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania komórki. Przyczyną niedoboru może być tytoń, alkohol lub silny stres. Ponieważ koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem, spadek jego produkcji może zakłócić system produkcji energii i wywołać uczucie zmęczenia.

brak energii i motywacji - zmęczenie jak sobie radzić

Brak energii i motywacji

Neurotransmitery są „posłańcami”, które pozwalają neuronom komunikować się ze sobą. Są one produkowane przez organizm z pewnych aminokwasów. Na ilość tych neuroprzekaźników silny wpływ ma zatem dieta, a zwłaszcza zawartość śniadania.
W ten sposób dopamina działa jak poranna przystawka do rozpoczęcia dnia wolnego na prawej stopie. Jeśli chodzi o noradrenalinę, to jest to akcelerator, który utrzymuje cię w dobrej formie przez cały dzień. Działa na pamięć i koncentrację. Kiedy uwalnianie dopaminy zostaje zakłócone, ogólna motywacja zostaje zmniejszona, a w dłuższej perspektywie może nawet spowodować depresję.
Białka są głównym źródłem tych neuroprzekaźników. Tak więc, aby zwiększyć produkcję i uniknąć zmęczenia w ciągu dnia, należy zdecydować się na śniadanie, jajka, szynkę lub twarożek. Zarządzanie zmęczeniem musi być globalne. Aby zapobiec jej przewlekłości, należy zapewnić odpowiednie spożycie witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, sprawdzić jakość snu i skorzystać z dobrodziejstw naturalnego światła. Jeśli zmęczenie utrzymuje się, należy skonsultować się z lekarzem.