Weganizm- sekta XXI wieku?

Tyca / Pixabay

Wiele osób poszukuje recepty na zdrowie i młodość. Wydaje nam się, że jeśli odnajdziemy słuszny przepis na szczęście, będziemy w końcu spełnieni, bogaci i piękni. W dobie social mediów, osoby, które ślepo wierzą w ten idealny przepis, wpadają w pułapkę.

 

Weganizm może okazać się dla niektórych zabójczy. W imię wzniosłych ideałów, takich jak troska o losy zwierząt i ekologia, miliony osób padają ofiarą manipulantów i ludzi, dla których dieta wegańska jest sposobem na wzbogacenie się. Wykorzystują oni naiwność internautów i mimo iż głoszą, że ich celem jest darmowa pomoc, w rzeczywistości są sprzedawcami. Ich techniki oparte są na działaniu MLM-ów oraz piramidy finansowej.
Faktem jest, że weganizm stosowany przez krótki okres czasu może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dłuższe stosowanie tej diety prowadzi do niedoborów.
Wege sekta stosuje środki charakterystyczne dla każdego rodzaju sekty. W początkowej fazie, lider, czyli osoba wprowadzająca, roztacza przed nami wspaniałą wizję życia w długowieczności, zdrowiu i harmonii z naturą. Obiecuje gruszki na wierzbie. Dieta wegańska odrzuca argumenty na temat protein czy witaminy B 12. Osoby zaangażowane w weganizm nie potrafią prowadzić merytorycznej dyskusji opartej na badaniach naukowych. Nie wierzą lekarzom i dietetykom. Najważniejsze jest dla nich zdanie guru. Osobą guru, któremu wege sekta powinna ślepo wierzyć, jest najczęściej popularny youtuber.Dieta wegańska, mocno oparta na ideologii nie znosi sprzeciwu. Osoby myślące krytycznie i prowokujące do dyskusji są blokowane i usuwane na forach wege.

 

Weganizm zbiera koszmarne żniwo. Osoby odżywiające się w ten sposób, ekspresowo się starzeją. Cierpią na zaburzenia jelitowe, krwawienia z odbytu, wypryski i AZS. Wege sekta zapewnia taką osobę, że jest to jedynie proces oczyszczania. Dodatkowo zarzuca takiej osobie, że źle stosowała zalecenia diety. Weganizm manipuluje faktami i zniekształca rzeczywistość.

 

Dieta wegańska, która ma zły wpływ na dorosłych, najmocniej uderza w najmłodszych. Znane są przypadki, gdzie weganizm stosowany na dzieciach w imię ideologii, doprowadził do śmierci głodowej.
Aby ustrzec się prania mózgu i zrujnowania zdrowia przez podejrzanych szarlatanów z youtuba, musimy nauczyć się samodzielnie myśleć. Nie bójmy się kwestionować,,prawd” i pytać o badania naukowe. W ten sposób istnieje szansa na wyeliminowanie z przestrzeni publicznej wszelkiej maści,,oświeconych uzdrowicieli”, którzy znają jedyną słuszną drogę do osiągnięcia szczęścia i zdrowia.

 

urokkamienia.pl