Witamina D3.

Bru-nO / Pixabay

Nazywana jest również słoneczną witaminą. Jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania bardzo wielu układów naszego ciała.Wpływa między innymi na zdrowie serca, kości, na odporność, chroni przed nowotworami. Wskazuje się także, na związek jej niedoborów z występowaniem depresji.

 

Przyczyną tak szerokiego działania witaminy D3 jest to, że receptory dla niej są obecne w naszym DNA, a związku z tym wpływa ona na aktywność wielu genów w każdej komórce. W ludzkim DNA zidentyfikowano ponad 3000 genów wrażliwych na witaminę D3, co stanowi sporą część naszego materiału genetycznego, który obecnie szacowany jest na około 25000 genów. Witamina D3 jest wprawdzie dostępna w postaci suplementów diety, jednak najlepsza, bo działająca zgodnie z naturą naszego organizmu, jest ta jej postać, która powstaje w skórze pod wpływem jednego tylko rodzaju promieniowania pauza UVB.

 

Niestety, promieniowanie to jest w znacznym stopniu pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, a dodatkowo gdy słońce znajduje się niżej niż 50 stopni nad horyzontem, ulega ona całkowitemu odbiciu od naszej atmosfery. Z tego powodu wytwarzanie witaminy D3 w naszym klimacie ma miejsce w wyniku ekspozycji na słońce jedynie w godzinach południowych. Problemem jest stosowanie kosmetyków z filtrami, zalecanych nam z tego samego powodu. Filtry niemal całkowicie pochłaniają całe promieniowanie UV, w tym UVB, a co za tym idzie blokują wytwarzanie witaminy D3 w naszej skórze.