Ciąża a zmiany nastroju

Cparks / Pixabay

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się znacząco ciało kobiety, jak i również jej psychika. Dla wielu szczególnie pierwszy trymestr to bardzo ciężki czas, w którym odczuwane są bóle, zmęczenie, mdłości i zmiany nastroju.

Przyczyny zmian nastroju

Podczas pierwszych tygodni ciąży przyszłej mamie mogą towarzyszyć częste zmiany nastroju. Jedną z przyczyn są skrajne emocje, których doświadcza się w tym czasie: radość, lęk o przyszłość, strach o zdrowie nienarodzonego dziecka, niepewność i euforia. Największy wpływ na kondycję psychiczną mają jednak hormony – progesteron i estrogen – które wydzielane są w bardzo dużej ilości. Powodują one płaczliwość, niestabilność emocjonalną, naprzemienne smutki i radości. Dużą rolę odgrywają także zmiany fizyczne. W pierwszych tygodniach często odczuwa się bóle piersi i podbrzusza, zmęczenie i senność, zawroty głowy i omdlenia oraz silne nudności. Już same te dolegliwości sprawiają, że przyszła mama może borykać się ze złym samopoczuciem, złością i niechęcią do wypełniania codziennych obowiązków.

Pierwsze tygodnie ciąży – porady dla przyszłych ojców

Pierwszy trymestr ciąży to również ciężki czas dla przyszłych ojców – w końcu poza swoimi własnymi lękami muszą oni zmierzyć się z osłabionym stanem psychicznym partnerki. Najważniejsze jest zrozumienie, że pierwsze miesiące ciąży są wyjątkowo wyczerpujące, a nastrój kobiety zmienia się pod wpływem hormonów i całościowego wyczerpania organizmu. Warto również pamiętać czego nie mówić kobiecie w ciąży – to z pewnością nie jest na czas na dawanie “złotych rad” oraz umniejszanie jej dolegliwości. Kobieta w ciąży potrzebuje przede wszystkim wsparcia psychicznego, dobrego słowa, zrozumienia i pomocy w wypełnianiu niektórych obowiązków, które wcześniej były po stronie partnerki. Pierwszy trymestr jest ciężki i wyczerpujący, warto jednak pamiętać, że z czasem najcięższe dolegliwości ciążowe nieco się łagodzą, a skrajne zmiany nastroju powinny zniknąć wraz z początkiem czwartego miesiąca ciąży.