Jak pozbyć się wszy

ClaudiaWollesen / Pixabay

Wśród dużych skupisk ludzi oraz w miejscach publicznych, narażeni jesteśmy na różne niebezpieczne dla zdrowia czynniki. Wirusy i bakterie, to najczęściej atakujące mikroby. Są obecne tam, gdzie przebywa dużo osób. Wszawica jest przypadłością, która podobnie jak drobnoustroje przenosi się w dużych skupiskach ludzi. Szczególnie narażeni na nią są najmłodsi.
Przedszkolaki oraz uczniowie przynoszą do domu wszy z placówek, w których spędzają nieraz długie godziny. Wszawica u dzieci jest dosyć powszechnym zjawiskiem i nie zawsze ma podłoże wynikające z braku higieny. Jak pozbyć się wszy skutecznie, aby nie przenosiły się na pozostałych domowników?

 

Gdy dziecko drapie się w głowę i uskarża na swędzenie, powinniśmy dokładnie obejrzeć włosy malucha. Wszawica jest wywołana przez wszy, które znoszą jajeczka, więc nawet jeśli nie dostrzeżemy dorosłych osobników musimy zachować czujność. Białe, mikroskopijne jajeczka mogą być umiejscowione nie tylko bezpośrednio na skórze głowy, ale także na poszczególnych pasmach włosów.
Aby wszawica u dzieci była skutecznie wyleczona, musimy udać się do apteki po odpowiedni preparat. Jeśli myślimy jak pozbyć się wszy, to musimy wiedzieć, że nie wystarczy sam środek przeciw wszom.
Pościel i ubrania powinniśmy uprać w temperaturze 90 stopni. Rzeczy, których nie można prać w wysokiej temperaturze wkładamy do zamrażalnika. Uporczywa wszawica zniknie, gdy dokładnie posprzątamy nie tylko dziecięcy pokój, ale i wszystkie pomieszczenia. Nie wolno zapominać o odkurzaniu dywanu, zabawek czy zasłon.
Podczas kuracji zaleca się, by dziecko zostało w domu. Przebywanie w placówkach może skutkować nawrotem dolegliwości oraz ewentualnym roznoszeniem wszy na innych. Należy także poinformować otoczenie o fakcie, aby ostrzec innych rodziców i wzmożyć ich czujność.

Wszawica u dzieci nie powinna być powodem do wstydu. Osobom dorosłym, które korzystają z komunikacji miejskiej, również zdarza się złapać dokuczliwe pasożyty. Gdy wiemy jak pozbyć się wszy i jak zapobiegać ich roznoszeniu, dolegliwość ta nie wydaje się być już tak przerażająca.

 

auto-land.com.pl