Czym grozi niedobór niacyny i co może go spowodować?

rawpixel / Pixabay

Dzień zaczynamy od kawy. Nie mija południe a nam już udało się wypić kilka filiżanek. W taki sposób łatwo możemy pozbawić swój organizm ważnych składników odżywczych i minerałów. Podobnie działa nadużywanie alkoholu, mocnej kawy czy sportu. Aktywny tryb życia jest wskazany dla zachowania pełni zdrowia. Jednak zbyt duża ilość sportu również może szkodzić. Zwłaszcza jeśli uprawiamy sporty wyczynowe jesteśmy narażeni na utratę witamin.

Czym jest niacyna i dlaczego jest taka ważna?

Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje witamin z grupy b. Jedną z nich jest niacyna, znana również jako witamina b3 oraz witamina pp. Odpowiada ona za prawidłową pracę naszego mózgu oraz wspiera nasz układ nerwowy. Może być pomocna przy leczeniu zmian skórnych takich jak trądzik. Dobrze działa na skórę i poprawia stan błon śluzowych.

Czy niedobór niacyny jest groźny?

Witamina b3 niedobór. Czym jest i co może go spowodować? Braku odpowiedniej ilości witaminy b3 powinniśmy się obawiać jeśli cierpimy na problemy żołądkowo-jelitowe takie jak problemy z wchłanianiem. Niedobór b3 występuje również przy takich poważnych chorobach jak depresja czy schizofrenia. Jego skutkiem są bóle głowy, problemy skórne takie jak zaczerwienienie i swędzenie, a także ciągłe przemęczenie. W najgorszych przypadkach niedobór witaminy pp może doprowadzić do rozwoju groźnej choroby jaką jest pelagra. Do jej objawów należą między innymi zmiany skórne takie jak pęcherze i zaczerwienienia. Może być również odpowiedzialna za nudności, osłabienie i biegunki.