Jak rozpoznać hipochondryka

Mylene2401 / Pixabay

Niepokojące zmiany w funkcjonowaniu organizmu, budzą zazwyczaj niepokój i powinny być skonsultowane z lekarzem. Zdarza się jednak, że niektórzy dopatrują się groźnych chorób w mało znaczących objawach. Hipochondryk z upodobaniem czyta na temat różnych dolegliwości i przypisuje sobie nieuleczalne choroby. Jak rozpoznać hipochondryka, i czy można mu pomóc?

 

Wiele osób zastanawia się, czy hipochondria to choroba psychiczna, zwłaszcza, gdy życie z przewrażliwionym domownikiem staje się udręką. Hipochondria ma zazwyczaj źródło w lęku i obawach. Zdarza się, że doświadczył on w swoim życiu traumy, spowodowanej śmiercią bliskiej osoby. Nieprzepracowane emocje działają na niekorzyść i kumulują się, prowadząc do obsesji na temat własnego zdrowia.

Jeżeli mamy wątpliwości, jak rozpoznać hipochondryka, powinniśmy obserwować zachowanie takiej osoby. Hipochondryk może kompulsywnie dbać o higienę, łykać tabletki bez wskazań lub unikać lekarzy. Taki człowiek jest przekonany, że medycyna go nie uleczy. Kiedy od kolejnego specjalisty słyszy, że jest zdrowy, nie potrafi zazwyczaj przyjąć tego do wiadomości i nadal szuka przysłowiowej dziury w całym.
Gdy nie mamy pojęcia, czy hipochondria to choroba psychiczna i jakie wydarzenia zaowocowały obsesyjnym podejściem do spraw zdrowia, możemy poradzić się psychiatry. Skrajna hipochondria może wymagać psychoterapii lub podania leków na uspokojenie. Są to jednak nieliczne przypadki i większości osób wystarczy kilka spotkań z psychologiem lub psychiatrą.

Nadanie komuś etykiety hipochondryka może być niewłaściwe. Jeśli nie znamy dobrze drugiej osoby, kwestia tego jak rozpoznać hipochondryka nie jest łatwa. Może się zdarzyć, że ktoś rzeczywiście cierpi na konkretne dolegliwości, ale ich przyczyna nie została jeszcze odkryta. Dlatego należy odpuścić sobie osądzanie. Inaczej ma się sprawa wobec bliskiego członka rodziny. Tutaj zmiany w zachowaniu możemy wyłapać na początkowym etapie.
Wobec wątpliwości, czy hipochondria to choroba psychiczna nie kierujmy się opiniami z internetu. Tylko rzetelna diagnoza, wykonana przez specjalistę, rozwiąże problem tego, czy ktoś ma zaburzenia związane z hipochondrią. Odpowiednia terapia i wsparcie rodziny pomogą przebrnąć trudny okres i wrócić do normalnego funkcjonowania, nie obarczonego lękiem.