Jak poradzić sobie z zaparciami?

jak poradzić sobie z zaparciami

Zaparcie jest stanem akcydentalnym lub przewlekłym. Jest nieszkodliwy, ale bardzo niewygodny, a w dłuższej perspektywie może powodować poważne problemy. To przejściowe zaburzenie, które dotyka dużą część populacji, sprawia, że ewakuacja kału jest rzadka lub trudna. 80% dotkniętych nim osób to kobiety.

Rodzaje zaparć:

Zaparcie tranzytowe: stolec porusza się powoli i zbyt długo pozostaje w okrężnicy.
Zaparcie końcowe: ekstrementy ulegają stagnacji przez gromadzenie się w odbycie.

Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Z jednej strony, eliminuje to prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszej choroby, takiej jak rak jelita grubego. Z drugiej strony, przewlekłe zaparcia (trwające dłużej niż 6 miesięcy) mogą stać się trudne do życia na co dzień i muszą być zwalczane. Ponadto nieleczone zaparcia mogą prowadzić do innych problemów i komplikacji, takich jak hemoroidy czy szczeliny odbytu. Więc oto nasze wskazówki dotyczące walki z okazjonalnymi zaparciami.

Mam zatwardzenie co zrobić? Kiedy zobaczyć się z lekarzem?

W następujących przypadkach należy skonsultować się bezpośrednio z lekarzem:

Zaparcie u nowo narodzonego dziecka.
Problem z zaparciem, które trwa ponad miesiąc.
Obecność krwi w stolcu.
Utrata masy ciała.
Na przemian zaparcie z biegunką.

Zaparcia – jaką terapię powinienem podjąć?

Stosowanie środka przeczyszczającego pomaga zwalczać zaparcia poprzez zmiękczenie stolca. Poprawa przepływu jelitowego po zażyciu środka przeczyszczającego może być utrzymana poprzez przyjęcie zdrowego stylu życia i diety. Zróżnicować pomiędzy łagodnymi i bardziej agresywnymi środkami przeczyszczającymi. Nie przyjmować dłużej niż 10 dni bez porady lekarza.

mam zatwardzenie co zrobić  - Aromaterapia na zaparcia

Łagodne środki przeczyszczające

Środki przeczyszczające na bazie makrogolu. Leczenie nawet przy użyciu łagodnych środków przeczyszczających musi pozostać tymczasowe, nie dłużej niż 3 miesiące Forlaxu u dzieci, w połączeniu z odpowiednimi środkami higienicznymi i dietetycznymi.

Agresywne” lub stymulujące środki przeczyszczające.

Te środki przeczyszczające, oparte na bisacodylu są bardziej agresywne, ponieważ stymulują opróżnianie jelit i wyzwalają odruch defekacji. Używane przez długi czas, stają się irytujące i mogą prowadzić do uzależnienia od tranzytu. Nie przekraczać dawki i nie stosować dłużej niż 10 dni bez porady lekarza.

Aromaterapia na zaparcia

Olejek eteryczny z goździków pochodzi z pąków kwiatowych. Jego zapach jest silny i charakterystyczny (nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, osób z padaczką lub astmą).

Wprowadzenie specyficznej diety jest bardzo skuteczne w walce z zaparciami.

Jeść żywność bogatą w błonnik (zielone warzywa, suszone owoce, zboża, biała fasola…). Jeśli boisz się warzyw, w kuchni znajdziesz wiele wskazówek, jak zwiększyć dzienne spożycie błonnika: posyp swoje przepisy świeżymi ziołami i przyprawami, które są pełne błonnika. Pomyśl również o otrębach owsianych lub pszennych, które można włączyć wszędzie (puree, zapiekanki, jogurty, warzywa…)! A jeśli to możliwe, zastąpić biały ryż, mąkę, makaron i bagietkę ich pełnymi lub półpełnymi odpowiednikami.
Pić dużo wody (od 1,5 do 2 litrów dziennie), ponieważ zwiększa to objętość stolca i zmiękcza go, co stymuluje przejście. Wody mineralne bogate w magnez mają łagodne działanie przeczyszczające i powinny być preferowane.

Dobre nawyki.

Uprawianie sportu w celu wzmocnienia pasa brzusznego (spacery, pływanie, jogging).
Unikaj sytuacji stresowych i pamiętaj, aby zachować czas na relaks (medytacja, odpoczynek).