Najczęstszą chorobą w Polsce jest nadciśnienie tętnicze, które jest głównym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. Według WHO, wysokie ciśnienie krwi jest drugim co do częstości występowania czynnikiem ryzyka – po paleniu tytoniu i przed spożyciem alkoholu – który przyczynia się do zmniejszenia liczby lat zdrowego życia. Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć wzrost ciśnienia krwi.
1. Mierzyć regularnie ciśnienie krwi. Jak obniżyć ciśnienie w domu
W dzisiejszych czasach zdecydowanie zaleca się przyjmowanie ciśnienia krwi w domu. Jest to bardzo łatwe do przeprowadzenia przy pomocy ciśnieniomierza i pomaga lekarzowi w jak najlepszym dostosowaniu leczenia. Co więcej, jeśli jest on prawidłowo przeprowadzany przez pacjentów, pomiar w domu jest uważany za bardziej wiarygodny. Rzeczywiście, lekarze zauważyli, że niektórzy pacjenci mają wyższe ciśnienie krwi w konsultacji z powodu efektu „białego fartucha”. Powyżej 14/8, ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że ciśnienie krwi może się zmieniać w ciągu dnia w zależności od aktywności fizycznej, stanu emocjonalnego i pory dnia. Aby prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi, zaleca się przestrzeganie „zasady trzech pomiarów”: 3 pomiary rano przy śniadaniu, 3 pomiary wieczorem przy kolacji i 3 kolejne dni w miesiącu.
2. Jedzenie zrównoważonej diety. Naturalne obniżenie ciśnienia krwi
Nawyki żywieniowe odgrywają ważną rolę w zmianach ciśnienia krwi. Spożywanie zrównoważonej diety może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Aby to zrobić, należy wybrać dietę niskotłuszczową. Ograniczając wchłanianie tłuszczów (zwłaszcza tłuszczów nasyconych), zmniejszają Państwo ryzyko nadwagi i otyłości. Wysokie ciśnienie krwi jest często spowodowane nadwagą. Należy unikać czerwonego mięsa, słodyczy, słodzonych napojów i żywności bogatej w tłuszcze zwierzęce. Najlepsze są białe mięsa, ryby, owoce i warzywa, całe ziarna i orzechy.
3. Zmniejszyć spożycie soli. Naturalne metody na obniżenie ciśnienia
Kiedy sól przedostaje się do krwiobiegu, wchłania wodę i tym samym zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych, co sprzyja nadciśnieniu. Zaleca się ograniczenie spożycia poprzez unikanie produktów o wysokiej zawartości soli (wędliny, sery, ciasta aperitifowe, orzeszki ziemne…) i nie solenie potraw na stole. Można również unikać niektórych bardzo słonych wód mineralnych.
4. Zwiększenie poboru potasu. Co obniża ciśnienie krwi domowe sposoby
Mechanizmy, dzięki którym potas może mieć korzystny wpływ na utrzymanie dobrego ciśnienia krwi, są liczne. Ideałem jest zwrócenie uwagi na stosunek potasu do sodu (sól). Idealnie byłoby, gdybyś nie przekroczył 5 lub 6 gramów soli dziennie (1 gram sodu = 2,5 grama soli) i upewnił się, że spożycie potasu wynosi około 4 lub 5 gramów. Brokuły, szpinak, kapusta, squash to warzywa bogate w potas, podobnie jak niektóre owoce (banany, owoce cytrusowe, ananasy, suszone morele), zarodki pszenne, rośliny strączkowe (fasola, suszony groszek, soczewica), owoce oleiste (migdały, orzechy laskowe) i… kakao!
5. Upewnij się, że masz dobry sen. Obniżenie ciśnienia krwi domowe sposoby
Bezdech senny, skrócone noce z powodu zbyt dużej ilości pracy lub zbyt częste nocne wypadki przyczyniają się do zwiększenia zadłużenia z tytułu snu i ryzyka nadciśnienia. Śpiący potrzeby różnią się od osoby do osoby i od wieku do wieku, ale ogólny, ja bierze przynajmniej 7 do 8 godzin snu średnio pokrywać twój sen potrzeby.
6. Uważaj na alkohol. Jak w naturalny sposób obniżyć ciśnienie
Korzystne działanie rozszerzające naczynia krwionośne alkoholu jest równoważone przez aktywację układu współczulnego, która występuje przy nadmiernym spożyciu alkoholu. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych limitów: tj. nie więcej niż dwa do trzech kieliszków wina dziennie, przy jednym dniu abstynencji w tygodniu.
7. Ćwiczyć regularną aktywność fizyczną. Naturalny sposób na obniżenie ciśnienia
Regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla kontroli wagi, ale także dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Pozwala to na „otwarcie tętnic”, które przynoszą więcej krwi do mięśni: serce pracuje ciężej, tętnice stają się bardziej elastyczne, a ciśnienie krwi spada! Należy preferować zajęcia wytrzymałościowe: spacery, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę itp. Nie jest konieczne, aby działalność była intensywna, ale raczej regularna i progresywna. Na koniec, muszę jeszcze raz przypomnieć, że oczywiście należy unikać palenia. Nikotyna zawarta w papierosach – klasycznych i elektronicznych – jest substancją wspomagającą produkcję adrenaliny. Hormon ten, zazwyczaj wydzielany w odpowiedzi na stres lub w oczekiwaniu na wysiłek fizyczny, powoduje wzrost skurczów serca, a tym samym wzrost ciśnienia krwi.