Kiedy wymienić plomby

mlarsson62 / Pixabay

Osoby leczące się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mają zagwarantowaną opiekę stomatologiczną. Niektóre materiały wykorzystywane w leczeniu nie spełniają oczekiwań pacjentów. Wypełnienie amalgamatowe nie zawsze wygląda estetycznie. Czy warto wymieniać plomby i czy jest to dobre dla naszego uzębienia?

 

Jeżeli zastanawiamy się, kiedy wymienić plomby, musimy wziąć pod uwagę ich trwałość. Stare amalgamatowe plomby ulegają zniszczeniom i wówczas taka decyzja jest jak najbardziej słuszna. Decydując się na nowy rodzaj wypełnienia możemy postawić na nowoczesne materiały. Plomba spełniająca wszystkie wymogi, będzie nie tylko trwała, ale też nie odróżni się kolorem od naturalnej barwy zębów.
Gdy myślimy, czy warto wymieniać plomby amalgamatowe na białe, jeżeli stare nie są zniszczone, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo przeszkadza nam dotychczasowe wypełnienie. Kiedy nie ma wskazań do wymiany, głównym powodem takiego kroku są względy estetyczne. Czarna czy srebrna plomba wygląda jak zepsuty ząb, dlatego dla poprawy własnego samopoczucia warto zdecydować się na wymianę.

Jeśli mamy wątpliwości, kiedy wymienić plomby, powinniśmy udać się na konsultację do stomatologa. W niektórych przypadkach nie zaleca się usuwania amalgamatu. Kiedy wypełnienie ma dużą objętość lub sięga bardzo głęboko, wówczas istnieje ryzyko, że podczas wymiany ząb się skruszy.
Kwestia tego, czy warto wymieniać plomby zależy od wielu czynników. Indywidualne podejście do każdego przypadku jest kluczowe. W ramach NFZ możemy wyleczyć przednie zęby z użyciem białego wypełnienia. Jeśli chcemy leczyć dalsze zęby z wykorzystaniem białego wypełnienia, musimy zapłacić. Taka decyzja jest warta przemyślenia i pozwoli uniknąć dylematu w przyszłości na temat tego, kiedy wymienić plomby amalgamatowe.