Cierpisz z powodu kandydozy pochwy, zapalenia pęcherza moczowego, a mimo stosowanych leków, masz skłonność do wielokrotnych nawrotów. Na dłuższą metę istnieją rozwiązania, które pozwalają na uniknięcie ich, a na co dzień są bardziej spokojne.
Zakażenia pochwy.
Pochwałę bakteryjną cechuje brak równowagi bakteryjnej flory pochwy, zwykle bezobjawowej i łagodnej, u nieciężarnych kobiet. Jednak w czasie ciąży ta patologia może być szkodliwa dla płodu (spontaniczne aborcje, wcześniactwo, niska waga urodzeniowa…). Leczenie jest skuteczne w krótkim okresie czasu, ale wskaźnik nawrotów wynosi 3 miesiące i wynosi 80%.
Kandydoza pochwowa jest schorzeniem spowodowanym w 90% przypadków przesadnym rozwojem grzybów drożdżopodobnych, Candida albicans, po zaburzeniu równowagi we florze pochwy lub jelit. Po leczeniu tej grzybicy następuje 30% nawrotów po 3 miesiącach, 64% po 6 miesiącach i 72% po 9 miesiącach.
Zakażenia dróg moczowych.
Zapalenie pęcherza moczowego charakteryzuje się stanem zapalnym i infekcją pęcherza. Escherichia coli, bakteria pochodzenia jelitowego, występuje jako patogen przyczynowy w 75-90% przypadków. Po leczeniu antybiotykami bardzo częste są również nawroty choroby. Poza 2. zapaleniem pęcherza moczowego, 4 na 5 kobiet będzie miało skłonność do wielokrotnych nawrotów. Powtarzające się przyjmowanie antybiotyków może prowadzić do zaburzenia równowagi flory jelitowej i pochwy.
Jak bakterie jelitowe mogą być odpowiedzialne za zapalenie pęcherza moczowego?
Escherichia coli jest w stanie przemieszczać się w górę cewki moczowej do pęcherza moczowego z dróg wznoszących się bez konieczności eliminacji przez przepływ moczu. Dzieje się tak, ponieważ bakteria ma długie włókna, które pozwalają jej przylegać do tkanki.
Kandydoza. Zapalenie pęcherza moczowego. Jak można zapobiegać infekcjom i nawrotom choroby?
Flora pochwowa jest gwarantem równowagi płciowej kobiety. Składa się głównie z Lactobacilli (95%), bakterii kwasu mlekowego, które tworzą matę ochronną i wydzielają cząsteczki antybakteryjne zapobiegające przyleganiu i namnażaniu się innych bakterii chorobotwórczych, zarówno w pochwie jak i w moczu.
Flora pochwowa działa jako bariera przeciwko patogenom, które migrują z jelit do dróg moczowych, takim jak Escherichia coli.
Wiele czynników może osłabić tę florę pochwy:
- przyjmowanie leków (antybiotyków, anty-mykotyków, doustnych środków antykoncepcyjnych…)
- nadmierna higiena
- zmiany hormonalne (braki estrogenne, ciąża…)
- stosunek seksualny związany z nasieniem, które jest zbyt alkaliczne.
- urządzenia do użytku lokalnego
- palenie
Aby przywrócić równowagę i zapobiec wystąpieniu infekcji, należy przywrócić normalną populację bakteryjną flory pochwy.
Flora bakteryjna pochwy nie ma takiej samej równowagi między kobietami, ale pozostaje jeden wspólny punkt: niektóre ukierunkowane Lactobacillus musi być w większości.
W szczególności szczep Lactobacillus Helveticus LA401 wykazał swoją skuteczność:
- w celu zahamowania przylegania i kolonizacji patogenów.
- aby zapewnić lepszą mobilizację układu odpornościowego
- aby wzmocnić funkcje flory pochwowej
W zależności od znaczenia braku równowagi można zaproponować mniej lub bardziej istotną suplementację probiotykami, jak w przypadku CN Lactibiane.
Codzienna higiena.
Aby ograniczyć powtarzalność, można zastosować bardzo proste porady, takie jak :
- zastosowanie żelu toaletowego dostosowanego do pH pochwy
- unikać noszenia zbyt ciasnych ubrań
- w łazience, wycierając od przodu do tyłu.
W przypadku kandydozy, jeżeli mimo wszelkich środków ostrożności dojdzie do jej nawrotu, zaleca się, równolegle z ekstensywną suplementacją, przyjęcie na pewien czas diety zubożonej w węglowodanach, a w szczególności w żywności bogatej w cukry, laktozę i gluten. Rzeczywiście, Candida Albicans jest drożdżakiem i łatwiej rozmnaża się w obecności cukru, który jest jego substratem.
Kandydoza. Zapalenie pęcherza moczowego. Porady.
W niektórych przypadkach rozprzestrzenianie się Candida albicans wymaga leczenia doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Zabieg ten, niszcząc grzyb, promuje uwalnianie do organizmu dużej ilości toksyn produkowanych przez Candida albicans. Nie ma to miejsca w przypadku specyficznego probiotyku, który hamuje przyleganie drożdży do błon śluzowych (patogen sam się odłącza, wraca do przechodzącej flory i tym samym traci swoją moc patogenną).
W związku z tym zaleca się równoległe łączenie doustnych zabiegów anty-mykotycznych ze spożyciem roślin takich jak czarna rzodkiewka i karczoch w połączeniu z rośliną przeciwzapalną, taką jak kurkuma, która sprzyja detoksykacji wątroby. Istnieją bardzo skuteczne mieszanki.