Młode psy wymagają szczególnej opieki. To na barkach właściciela spoczywa troska o stan zdrowia zwierzaka. Jednym z czynników na nie wpływającym jest zachowanie odpowiedniej higieny u pupila. Prędzej czy później nadejdzie moment, w którym szczeniaka będzie trzeba wykąpać. Wielu właścicielom w takiej chwili przepływa przez głowę wiele myśli – Czy to bezpieczne? Jak sprawić, aby pupil się nie zraził? Jak kąpać szczeniaka? Postaramy się rozwiać wątpliwości i podać wszystkie niezbędne do poprawnego przeprowadzenia kąpieli informacje.
Czy powinno się kąpać szczeniaka?
Kąpiel zarówno młodego psa, jak i dorosłego powinna odbywać się tylko jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie jest wskazane mycie całego psa jeżeli nie jest naprawdę wybrudzony, np. w nieprzyjemnie pachnącej substancji. Oczywiście można, a nawet powinno się wspomóc higienę psa w mniej radykalnych sytuacjach, ale zazwyczaj nie zachodzi konieczność umycia go całego. Należy starać się zmyć zabrudzenia z sierści zwilżonym ręcznikiem lub myć tylko konkretne części ciała, np. łapy.
Pierwsza kąpiel?
Powinniśmy przygotować zarówno siebie, jak i szczeniaka do nadchodzącego w przyszłości wydarzenia. Aby oszczędzić problemów w przyszłości wynikających ze strachu pupila przed kąpielą należy już od najmłodszych lat przekonywać go, że to nic strasznego. Dokonać możemy poprzez zastosowanie siły pozytywnego skojarzenia. Możemy raz na jakiś czas zapoznawać szczeniaka z wanną i lejącą się wodą z kranu. Wystarczy nagrodzić go za zachowanie spokoju smakołykiem lub zabawą, aby łazienka i dźwięk wody kojarzyły mu się w przyszłości pozytywnie.
Jak kąpać szczeniaka?
Sprawnie i bezpiecznie! Jak to się ma do praktyki? Przed rozpoczęciem kąpieli wyczeszmy sierść psa. Przygotujmy również wszystkie przedmioty, których mamy zamiar używać. Umieśćmy w łazience ręczniki do późniejszego osuszenia pupila, szampon przeznaczony dla psów oraz matę antypoślizgową do wanny. Matę możemy z powodzeniem zastąpić złożonym ręcznikiem. Unikniemy w ten sposób stresu u zwierzaka powodowanego koniecznością stania na śliskiej powierzchni oraz ułatwimy sobie zadanie. Kąpiel rozpocznijmy od sprawdzenia temperatury wody. Powinna ona wynosić około 37oC. Następnie możemy zacząć polewania psa wodą od łap w górę. Pamiętajmy, aby omijać okolice uszu, ponieważ ciężko dokładnie wyzbyć się z nich wody co może doprowadzić do późniejszego zapalenia. Pyszczek najlepiej jest umyć przecierając go zmoczoną dłonią. Następnie, myjemy psa wykonując koliste ruchy z użyciem szamponu. Po spłukaniu szamponu proces możemy powtórzyć ponownie. Po zakończonej kąpieli należy wytrzeć psa ręcznikiem oraz zapewnić mu możliwość całkowitego wysuszenia się w temperaturze pokojowej. Po kąpieli pies nie powinien być wyprowadzany na dwór dopóki nie wyschnie, aby uniknąć przeziębienia.