Hemoroidy

derneuemann / Pixabay

O takich problemach trudno mówić nawet lekarzem a cóż dopiero przyznać się w towarzystwie, dlatego często osoby które zmagają się z hemoroidami cierpią w milczeniu.

 

Jest jednak mnóstwo sposobów na pozbycie się tego krępującego schorzenia. Można próbować walczyć domowymi sposobami a gdy to nie pomaga zdecydować się na zabieg. Hemoroidy czyli żylaki odbytu to splot gęstych naczyń wypełnionych krwią, są anatomicznym elementem organizmu. Zazwyczaj nie wywołują żadnych objawów, problemy zaczynają się wtedy gdy w obrębie dochodzi do zmian związanych z niewłaściwym przepływem krwi oraz jej zastojem. Wtedy mogą pojawić się ból, pieczenie, obrzęk czy nawet krwawienie.

 

Hemoroidy mogą być zewnętrzne i to one bolą podczas siedzenia. Z kolei te wewnętrzne częściej krwawią ale mniej bolą. Jeśli pojawiają się dolegliwości nie wolno ich bagatelizować bo mogą świadczyć nie tylko o hemoroidach ale też o pojawieniu się polipów czy nawet nowotworu jelita grubego. Przy niewielkich dolegliwościach można robić kompresy z wyciągów ziołowych które łagodzą świąd i pieczenie, naturalnymi sprzymierzeńcami są kocanka włoska, aloes zwyczajny, kasztanowiec zwyczajny.