Jak powinni ćwiczyć nastolatkowie?

Pexels / Pixabay

Mnóstwo młodych, bardzo młodych ludzi zastanawia się czy mogą ćwiczyć, czy lepiej ćwiczyć na siłowni, a może lepiej w domu, od jakich ciężarków zaczynać i ile robić serii i powtórzeń, a więc zacznijmy od pierwszej rzeczy a mianowicie KAŻDY NASTOLATEK MOŻE ĆWICZYĆ
Nieważne czy masz 11 czy 14 czy 17 lat, jednak należy pamiętać, że przykładowo 11 latek nie powinien ćwiczyć tak jak na przykład 16 latek, dlatego, że 11 latek będzie dopiero zaczynać ze sportem i nie będzie miał takich gabarytów oraz nie można forsować tak młodego organizmu dużymi ciężarami. Więc w jaki sposób powinny ćwiczyć nastolatki. Zacznijmy od grupy wiekowej 11 – 14lat, jak takie osoby powinny ćwiczyć?

Pierwszą podstawową kwestią jest zacząć uprawiać jakikolwiek sport, piłka nożna, koszykówka, basen, boks. To może być jakikolwiek sport, jednak na siłownię nie powinniśmy chodzić w tak młodym wieku, jednak gdy chcemy już w jakiś sposób rzeźbić naszą sylwetkę dobrym rozwiązaniem będzie robienie pompek, brzuszków oraz przysiadów czy też podnosić się na drążku. Od takich ćwiczeń należało by zacząć ze sportem siłowym w młodym wieku. Natomiast kiedy ktoś bardzo chce już ciężarki to od 11 do 13 lat zaleca się od 3kg do maksymalnie 6kg, w wieku 14 lat można podnieść do 5 – 6kg. Jeśli chodzi o dietę dla tak młodej osoby to tak na prawdę diety nie ma, tak młode osoby nie powinny myśleć o diecie. Jednak można się trochę zdrowiej odżywiać głównie chodzi o to, żeby czasem jakieś batony lub coca-colę zamienić na jabłko lub banana, a na obiad zamiast pizzę można zjeść kurczaka, oczywiście czasem można zjeść jakiś fast – food, ponieważ wszystko jest dla ludzi, więc raz na jakiś czas pizza lub kebab to nie grzech jednak nie jeść codziennie.
Osoby w przedziale wiekowym 14 – 17 lat mogą już trochę więcej, ale co dokładnie?

Osoby które mają 14 – 17 lat mogą zacząć już pracę z hantlami cięższymi, tak do 15kg maksymalnie, można już powoli wdrażać maszyny do naszych ćwiczeń, jednak nie opierać się tylko na nich, trzymać się dalej pompek, podnoszenia się na drążku itp.
Jeśli chodzi o jakieś suplementy to też na razie nie ma co o tym myśleć, za to można już wdrażać białko do naszego jedzenia, czyli częściej pić mleko, lub na śniadanie jajecznicę, a do szkoły na przykład jogurt naturalny lub jakiś serek wiejski. Jeśli chodzi o sztangi to tutaj obciążenie maksymalnie do 40kg
I jakie ćwiczenia może wykonać ostatnia grupa wiekowa 17 – 19lat?

Tak naprawdę ten przedział nastolatków, może już wszystko, dieta, suplementy oraz ciężkie ciężary,