Ja leczyć utratę włosów?

deborahmiller56 / Pixabay

Odpowiedź na pytanie jak leczyć łysienie i wypadanie włosów jest dość rozbudowana. Ten artykuł zadba o to, abyś poznał je wszystkie.

Istnieje kilka potwierdzonych naukowo i zatwierdzonych metod leczenia wypadania włosów. Istnieje też tysiące niesprawdzonych produktów, które pomagają w odrastaniu włosów. Wiele odżywek, szamponów, witamin i innych produktów twierdzi, że pomaga włosom szybko rosnąć. Produkty te są zwykle nieszkodliwe, ale generalnie nie zostało naukowo udowodnione ich działanie, a zatem są potencjalnie bezużyteczne. Aby spowolnić wypadanie włosów, istnieje co najmniej kilka potencjalnie skutecznych metod.

Jakie metody są skuteczne w walce z łysieniem?

Należą do nich leki miejscowe dostępne bez recepty, które mogą stosować kobiety i mężczyźni. A także finasteryd – przeznaczony do stosowania tylko u mężczyzn z androgennym wypadaniem włosów. Bowiem należy on do klasy leków zwanych inhibitorami 5-alfa reduktazy stosowanych również w przeroście prostaty, ale pomaga on zmniejszyć też wypadanie włosów. Pacjenci jednak powinni go stosować przez około 6 – 12 miesięcy, zanim zauważą efekty. Ten lek nie „działa” w ciągu dni lub tygodni, a jego początek widocznej poprawy jest zwykle stopniowy. Skutki uboczne tego leku obejmują impotencję i zmniejszony popęd seksualny (spadek libido). Badania pokazują, że te działania niepożądane są odwracalne, gdy pacjenci przestają przyjmować lek. Koszt bez refundacji to nawet od 200 do 800 zł miesięcznie.

Grupa leków miejscowych zwanych analogami prostaglandyn została niedawno poddana testom na potencjalny odrost włosów. Mogą być stosowane u mężczyzn i kobiet. Jednak leki te nie są obecnie zatwierdzone do leczenia wypadania włosów skóry głowy. Obecnie są one używane przede wszystkim do wzmacniania rzęs. Konieczne są dalsze testy i badania, aby ocenić skuteczność tych produktów w wypadaniu włosów na skórze głowy. Badania wykazały, że mogą leczyć hipotrychozę – krótkie lub rzadkie rzęsy, zwiększając ich wzrost, w tym długość, grubość i nasycenie koloru. Ten lek jest również dostępny w handlu do stosowania w leczeniu jaskry. Nie wiadomo dokładnie, jak ten lek działa na odrost włosów, ale uważa się, że wydłuża fazę aktywną wzrostu. Ciekawostką jest, że lek ten odkryto, kiedy podczas rutynowego medycznego stosowania kropli do oczu u pacjentów z jaskrą nieoczekiwanie stwierdzono, że u wielu użytkowników rzęsy wydłużały się i pogrubiały. Doprowadziło to do badań klinicznych i zatwierdzenia kosmetycznego stosowania preparatu do rzęs.

Jakie są inne sposoby na wypadanie włosów?

Istnieje wiele opcji i alternatywnych metod kosmetycznych na wypadanie włosów. Niektóre z nich to kolorowe pudry, peruki syntetyczne, peruki z ludzkich włosów, doczepiane włosy, metody laserowe i zabiegi chirurgiczne.

  • Pudry to kolorowe posypki, które pomagają ukryć miejsca łysienia nadając przerzedzonym miejscom ciemniejszą barwę – dopasowane do koloru naszych naturalnych włosów.
  • Peruki to dość tradycyjne sposoby tymczasowego nakładania na głowę sztucznych włosów zwykle przymocowanych do specjalnej siatki. Jakość ich różni się znacznie w zależności od ceny.
  • Leczenie z udziałem lasera. Może dawać o wiele bardziej atrakcyjne i naturalnie wyglądające rezultaty niż starsze metody, które czasami pozostawiają sztuczny efekt.
  • Chirurgia lub przeszczep włosów: Chirurgiczne metody odbudowy włosów obejmują różne wersje przeszczepu włosów (pobranie włosów z tyłu skóry głowy i umieszczenie ich z przodu) lub redukcję skóry głowy (odcięcie łysiny i zszycie pozostałych płatów skórnych). W ostatnich latach efekty przeszczepów uległy znacznej poprawie.

Wielu pacjentów po leczeniu przyjmuje przez pewien czas, a niekiedy na stałe specjalne leki, aby utrzymać przeszczepione włosy.