Wiele osób skarży się na afty. Ze względu na to, że często jest to dolegliwość przewlekła, dobrze sprawdzą się naturalne płyny do płukania jamy ustnej.
Czym są afty?
Aftą nazywamy nieduże owrzodzenia lub nadżerki pokryte białym nalotem. Istnieją afty małe i duże, małe to afty nawrotowe, towarzyszy im powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Jest to dość uciążliwa dolegliwość, która utrudnia normalne funkcjonowanie.
Przyczyny afty
Najczęstsze przyczyny afty to niewłaściwa higiena jamy ustnej. Obgryzanie paznokci czy długopisów może nasilić problem. Ponadto źle dobrana proteza, alergie, problemy z zębami. Także stres i czynniki genetyczne mają wpływ na wystąpienie afty. Afty występują zwłaszcza u osób młodych w przedziale wiekowym od 10 do 40 lat. Właściwa dieta i regularne odwiedzanie dentysty mogą nas uchronić przed tym problemem, choć nie zawsze.
Naturalne sposoby
Domowe sposoby, które przyśpieszą leczenie to płukanie ust wywarami z szałwii, liściem maliny czy też gotowymi preparatami. Dobrze sprawdzi się także napar z rumianku. Jamę ustną należy płukać kilka razy dziennie. Zioła koją ból i przyśpieszają gojenie ran. Dobrym sposobem jest także ssanie kostki lodu, który nie tylko znieczuli, ale też zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów oraz smarowanie nadżerki dwa razy dziennie miodem. Inne produkty, które mają właściwości chłodzące to arbuz, seler naciowy i ogórki – zmniejszą ból, ponadto są zdrowe i bogate w niezbędne składniki odżywcze.
Afta u dzieci
W przypadku dzieci również sprawdzą się zioła oraz podawanie pokarmów rozdrobnionych i pozbawionych przypraw.
Kiedy do lekarza?
Afty nie są poważnym problemem zdrowotnym, jeśli są niewielkie i nie pojawiają się częściej niż raz w roku. Jeśli jednak zmiany dotyczą dużych rozmiarów, pojawiają się nowe afty, zanim zagoją się stare i nie znikają po upływie trzech tygodni mimo płukania ziołami należy skontaktować się z lekarzem. Kiedy często dokuczają nam afty, może się okazać, że nasz układ odpornościowy nie funkcjonuje do końca dobrze lub brakuje nam składników odżywczych.