Bóle mięśni – jak poradzić sobie z nimi doraźnie?

Bóle mięśni mogą pojawiać się w różnym wieku. Czasami wymagają konsultacji z lekarzem, innym razem można sobie z nimi poradzić doraźnie. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki oraz preparatów. Brak jakichkolwiek działań może skutkować pogłębiającym się problemem i pogorszeniem sprawności. Nie warto zwlekać ani chwili i jak najszybciej zdecydować się na skorzystanie ze sprawdzonych sposobów na bóle mięśni.

Maści łagodzące oraz leki przeciwbólowe

Jednym z najchętniej wybieranych specyfików są maści łagodzące. Uśmierzają one ból oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i obrzęków. Jednym z popularniejszych specyfików tego typu jest Voltaren Max, który łagodzi stany zapalne i obrzęki, a także uśmierza ból. Warto zakupić Voltaren Max w aptece przez internet, ponieważ dzięki temu można uniknąć stania w kolejkach, a także przepłacania. Niektóre apteki internetowe, np. Gdziepolek.pl umożliwiają dodatkowo porównywanie cen leku. Oprócz specjalnych maści warto sięgnąć po leki przeciwbólowe. Powinny być one zapisywane przez lekarzy i nie należy zażywać ich bez uprzedniej konsultacji. To jeden z najszybszych sposobów na pozbycie się bólu, np. przed ważnymi zawodami sportowymi.

Okłady i masaże

Wielu specjalistów zaleca swoim pacjentom stosowanie zimnych okładów na mięśnie (mogą to być specjalne woreczki na lód lub po prostu mrożonki). Okład powinien znaleźć się bezpośrednio na kontuzjowanym obszarze, w którym występuje ból. Dostępne są też okłady w wersji żelowej, w które można się zaopatrzyć w aptekach. 

Alternatywą, bądź uzupełnieniem dla wymienionych wyżej sposobów są masaże lecznicze, na które pacjenci zapisują się do fizjoterapeutów. Wystarczy jedna wizyta u nspecjalisty, aby poczuć się w pełni wypoczętym i pozbyć się uciążliwego napięcia mięśni. Warto się na to zdecydować np. po bardzo męczącym okresie w pracy.

Odpoczynek

Przemęczone i obolałe mięśnie to nic przyjemnego, dlatego też w takim przypadku zaleca się odpoczynek, aby mięśnie mogły się zregenerować. Jeżeli po treningu pojawiają się zakwasy to istnieje duże prawdopodobieństwo, ćwiczenia były zbyt intensywne. Kluczowa może okazać się pomoc trenera personalnego, który pomoże początkującym sportowcom ustalić indywidualny plan treningowy. Odpoczynek po treningu jest tak samo istotny, jak sam trening, ponieważ przemęczenie mięśni może prowadzić nie tylko do uciążliwego bólu, ale też do obrzęków i poważnych urazów.