Problemy z odchudzaniem

stevepb / Pixabay

Chyba każdy, kto chciał kiedyś schudnąć zna ten ból: pomimo wprowadzenia restrykcyjnej diety, spełniania swych postanowień o byciu fit i zmianie swojego stylu życia nadprogramowe kilogramy niestety nie chcą zniknąć.
To poważny problem, który może skutecznie zniechęcić nas do podejmowania dalszych wyzwań na rzecz swojego ciała. Zanim jednak zerwiemy nasze postanowienia i pożegnamy się z dietą na dobre warto zastanowić się jakie mogą być przyczyny tego, że dieta nie przynosi pożądanych skutków. Odpowiedzi na pytanie dlaczego nie chudnę może być co najmniej kilka. Poznajmy te, które pojawiają się najczęściej.

Zbyt mało ruchu

Nie istnieje żadna “dieta-cud”, która spowoduje magiczne zniknięcie naszych dodatkowych kilogramów. Często zdarza się, że trafiamy na oferty nowych diet, które rzekomo mają przynieść rewelacyjne skutki i to w ekspresowym tempie. Ludzie, którzy tak twierdzą, świadomie wprowadzają w błąd. Bycie fit i schudnięcie to ciężka praca, która obejmuje nie tylko właściwy, odpowiednio zbilansowany, jadłospis ale również odpowiednio dopasowany plan treningowy i regularną aktywność fizyczną. W nowej piramidzie żywieniowej to właśnie codzienny ruch i aktywność fizyczna odgrywają ogromną rolę. Nawet najlepiej skomponowana dieta nie przyniesie oczekiwanych skutków jeżeli zaniedbamy ruch i nie zrezygnujemy z siedzącego trybu życia.

Regularne posiłki

Właściwa dieta to także odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe posiłki. Jeżeli lubisz mięso, nie musisz z niego całkowicie rezygnować ale dobrze jeśli jest ono delikatne, pozbawione tłuszczu i zbilansowane przez inne, mniej kaloryczne posiłki. Ważna jest także regularność zjadanych posiłków oraz niepodjadanie między nimi – należy wyeliminować słodkie i słone przekąski, gazowane napoje czy posiłki tuczące.

Właściwe nawodnienie

Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijanie dużej ilości płynów. Najlepiej jeśli jest to woda mineralna – tej powinniśmy pić co najmniej dwa litry każdego dnia. Unikamy innych napojów takich jak wody smakowe, mleko czekoladowe czy napoje typu cola. Jeśli pijemy herbatę, nie należy przesadzać z jej słodzeniem a najlepiej w ogóle z niego zrezygnować.

Najważniejsze śniadanie

Wiele osób będących na diecie rezygnuje ze śniadań czy posiłków w pracy. To ogromny błąd – jak już wcześniej stwierdziliśmy, regularność posiłków w czasie diety jest bardzo ważna.
Powinniśmy zatem zawsze jeść śniadanie ale pod warunkiem, że będzie to zdrowy posiłek, który dostarczy nam energii na cały dzień.
Innym często popełnianym błędem jest objadanie się przed snem, wieczorem lub w nocy. Może to powodować bezsenność ale także sprawia, że organizmowi trudniej strawić taki posiłek i przez to nie możemy schudnąć.